Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet na Oybín

2. 12. 2007

Vlako busový výlet na Oybin.   17.11.2007

 

 Měsíc předem naplánovaný výlet, do skal německého Žitavského pohoří, se nám příliš nevydařil. Na polovinu listopadu napadlo neobvyklé množství sněhu, což by nám tolik nevadilo. Na to se dá připravit a skály vypadají úplně jinak, když jsou pod sněhem.

Nejhorší bylo, že se opravovala úzkokolejná trať a my nemohli použít tento parní unikát. Ještě, že jsme na to přišli včas a na tu výhodnou jízdenku LIBNET, jsme mohli použít autobus.

Objížděli jsme celý region Zittauer Gebirge, jak do Oybina, kdy jsme se dostali k Hrádku i k Petrovicím, tak i zpět do Žitavy, kdy jsme projeli Olbersdorfem, Jonsdorfem, Waltersdorfem, Grossschenau sousedícím

s Varnsdorfem. Do Žitavy jsme dojeli až na další spoj,tak že jsme domů přijeli o hodinu a půl později.

V Oybínu jsme se vydali na půl hodiny vzdálený Töpfer, (Hrnčíř).

Po dlouhé jízdě autobusem jsme byli unaveni a tak nám cesta vzhůru trvala delší dobu. Chůze Mateje vypadala tak, že posouval nohy jen

o půl chodidla, Tyto kroky prodlužoval jen v případě,že zahlédl nějaký rampouch, který spěchal utrhnout.

Přece jen jsme došli k chatě na vrcholu. Postavena zde byla poprvé

v roce 1860 a na výstup se musel najmout horský vůdce. V době bronzové zde bývalo kultovní místo a ukazuje se tu i „obětní mísa“. Udělali jsme si nějaké fotky u vrcholového kříže odkud byl mlhou omezený výhled.

Podařilo se nám zdolat po žebřících a točitém schodišti Skalní Bránu. Protože hostinec byl uzavřen, pokračovali jsme dál, kolem skalního útvaru Brűtende Henne (Slepice na vejcích).

Po skalnatém hřebeni, prošlapávajíc si cestu do Kleine Felsengasse, (Malé skalní uličky, soutěsky), jsme museli prolézt spadlým stromem, zrovna v nejstrmějším úseku cesty.

V sedle u přístřešku jsme se nasvačili a bez batohů si odskočili,

podívat se na Scharfenstein (Ostrý kámen), 570 m.n.m. Bývá označován jako Matterhorn Žitavských hor.

Odtud hrad a klášter Oybin, vypadá opravdu jak bábovka, jak trefně poznamenal pan Haninec.

Sestoupili jsme již mnohem rychleji do městečka a zašli pro pohledy do infocentra. Protože se kostelík právě opravoval, jeho návštěvu jsme vynechali. Jdeme raději k autobusu.

Protože nás bylo pět, stál nás tento výlet každého jen 52.- kč.

Autobusem jsme najeli jistě ke stu kilometrů.

Ráno jsme vyrazili po sedmé a vrátili jsme se v 17:31. To je za tmy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář