Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vazovecké údolí

2. 12. 2007

 

Vazovecké údolí.

Malá Skála je východiskem mnoha skvělých výletů a ten náš bude do Vazoveckého údolí.

Vyjdeme z nádraží, po modře značené cestě směr Drábovna.

Kolem Boučkova statku, po mostě přes řeku Jizeru a po přechodu přes hlavní silnici. Nad schody jsme znovu na dlážděné silnici, která byla

před lety hlavní tepnou na Prahu.

Před námi je hotel „Kavka“, který obejdeme, jak nám přikazuje modré značení, vzhůru k lesu. Na křižovatce cest na lavičce můžeme rozmyslet jak dál. Modrá značka stoupá stále vzhůru k silničce, vinoucí se Záborčím pod borovým lesem ve skalním městečku Drábovna.

Dejme se od lavičky tou nejméně používanou cestou, téměř po vrstevnici vpravo. Za průsekem elektrického vedení, kde bývala také lyžařská sjezdovka, uvidíte na buku zarostlou tabulku upozorňující na vlek, který zde však již dávno není.

Vyjdete z lesa a po louce vlevo od chalupy, se dostanete na výše zmíněnou silničku. Jdeme doprava. U stavení č.p.332 (poznáte ho podle železného stožáru, kterým tu končí elektrické vedení) je polozarostlý pískovcový pomník legionáři, armádnímu generálovi A. Liškovi, který se zde narodil.

Pěkná asfaltová silnička vás dovede na křižovatku, kde z lesa vychází červeně značená cesta. Jdeme s ní stále po silnici do Voděrad.

U první chalupy je dřevěná zvonička s dobrým skřítkem „Cublanem“,

který zde stojí od r. 2005. Místní řezbář zde rozmístil i několik hlav vytesaných z pískovcových patníků.

Přijdeme na křižovatku, kde červená značka pokračuje k Frýdštejnu, ale my se přeorientujeme na modrou, která nás vrátí zpět do Voděrad. Kolem kapličky a kdysi využívaného koupaliště, za kterým je v bývalé sokolovně místní hospoda, jsme na silnici u hasičárny. Po ní, stále s modrou značkou, dojdeme do Ondříkovic, kde nás jistojistě zaujme hospoda u Samešů.

Zde si modrá značka zkracuje smyčku silnice kolem kapličky s pamětní deskou místních obětí první světové války. Pod nádrží na vodu, jsme opět na silnici a „modrá“ nás po ní vede do údolí. Před námi je zajímavý relief krajiny, poloslepé údolí a závrty s téměř krasovým propadáním vod do podzemí.

Však už také uvidíte na stromech známé červené pruhy přírodní rezervace. S modrou značkou jdeme stále dolů k areálu „Bartošovy pece“.

Dříve než vyhlášená přírodní památka, vás jistě zaujme sportovní areál s plážovým volejbalem, bazénkem a indiánským stanem – Tee-pee.

Vraťme se však k informační tabuli, kde se dozvíte víc o Ondříkovském pseudokrasovém systému. Pod svahem, kam nás dovede cestička se zábradlím uvidíte silný vývěr vody napájející rybníček , sloužící kdysi k pohánění brusírny. Dnes tu jsou jen pstruzi.

Do vyvěračky se před lety vplazili bozkovští speleopotápěči, ale dostali se jen do vzdálenosti 30 ti metrů.

Po nově vyasfaltované silničce, údolím čistého potoka, to máme do Dolánek na vlak jen tři kilometry. Stále širší potok má jméno Vazovecký podle mohutného stromu jilmu vazu, který rostl u jeho ústí do Jizery.

Napravo je pod svahem vodárna nedalekého malorohozeckého pivovaru a dál mlýn přestavěný na chalupu. Tato část Dolánek se jmenuje také podle potoka - Vazovec. U pstruží líhně si povšimněte v barvách vyvedené metrové ryby na fasádě domku z r. 1923.

Za zajímavost stojí bezedná studánka u domku č.p.28 při cestě. Písek na dně této tůně je stále čeřen silným pramenem. Neznámý ochránce zde umístil pozoruhodnou tabulku, pro ty kteří si její bezednost chtějí ověřit.

Na opukovém ostrohu vpravo stávalo v 9.-10. století slovanské hradiště.

Vykopané nálezy jsou umístěny v turnovském muzeu Českého ráje.

To už je před námi rušná silnice, kterou podejdeme dvojím podchodem i pod tratí. Máte-li málo času do odjezdu vlaku, využijte za bezednou studánkou schodů na silnici a jste na nádraží dřív.

Vy co nechcete riskovat přeběhnutí frekventované silnice, se podchodem dostanete na křižovatku s červeně značenou cestou a kolem Dlaskova statku, který doporučuji k zhlédnutí.

Na vlakové zastávce se jízdenky neprodávají, ale domů vás vlak doveze.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář