Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orloj a betlémy v Kryštofově údolí

13. 12. 2011

 

Předvánoční výlet do Kryštofova Údolí za orlojem a betlémy.

17.12.2011

Vyjíždíme z Tanvaldu v počtu čtyř a to nové členky Aničky, Pipina a Kapučína. Na Dolní Smržovce přistupuje Bumlásek.

V Liberci máme dvacet minut čas a tak se občerstvujeme u automatu na teplé nápoje.

Už jenom kousek vlakem do stanice Novina. Při sestupu do údolí valíme sněhové koule a tak jsme na cestě zanechali sněhuláka v nadživotní velikosti.

U informační tabule jsme se dozvěděli kolik má viadukt, podobný Smržovskému, oblouků, ale to jsme měli už dávno spočítané, že 14. Jen výšku bychom na 29 metrů neodhadli.

Poletuje vlhký sníh a naše první kroky na rynku obce míří ke stánku s lákadly turistických visitek, dřevěných známek, kamínků, korálků a štěstíček. Ještě, že přestalo sněžit a my si mohli prohlédnout slavný Jírův Betlém. Najvíce nás zaujal krvežíznivý Herodes na balkóně s dýkou v ruce a pod ním hromada neviňátek.

Na můstku je opět replika nového Jana Nepomuckého a i sv, Václav pod kostelem je na svém místě.

Finančně vyčerpaní Zálesáci s radostí přijali dárek oddílem hrazeného vstupu na výstavu betlému. Jeho prostory se letos rozšířily o podkroví a ani jsme nestačili vše prohlédnout a už nás upozorňovala průvodkyně, že bude venku spuštěn orloj.

Je to zážitek. Třetí orloj v republice, postavený z transformátoru, je opravdu pěkný.Také se tam sešlo lidí...

Doprohlédli jsme si muzeum betlémů a šli se podívat na márnici pod kostelem. Jsou zde vystaveny desky s malbou na dřevě „Tanec smrti“. Je jich osm a na nich vyobrazení, že smrt číhá všude a na každého. Obešli jsme kostel a protože se blížilo poledne, šli jsme znovu k orloji. Tentokrát zde bylo lidí ještě víc.

Prohlédli jsme si památné sousoší Piety a šli k vlaku.

Spojení zpět bylo výborné a tak Bumlásek stihl divadlo v Jablonci a my i první vánoční jarmark v Tanvaldě. Byli jsme tam už od 14:15h.

Celkem jsme ušli jen osm kilometrů. JOE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář