Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chrastavské Šlápoty 8.1.11

 

První víkend na začátku roku se pořádají tradiční pěší Chrastavské Šlápoty. Bývá to zpravidla naše druhá akce po novoroční Štěpánce. Přes důkladnou propagaci byla účast ubohá. Sraz na tanvaldském nádraží sliboval, že nás pojede dost, ale marně jsme s Licho – Bárou vyhlíželi ty, kteří se na akci těšili. Odjezd byl asi na naše Zálesáky časný. Byl to však nejpozdější vlak, kterým jsme mohli přijít včas na start pochodu, který byl do devíti hodin.

Šli jsme tedy jen dva v davu turistů téměř z celé republiky. Zdravý Joe se málem uzdravil, zdravením všech známých. Sněhu zde bylo o poznání méně než u nás, jen na silnici to na ledu klouzalo.

Podešli jsme tunelem dálnici a kolem sv. Jana Nepomuckého scházíme do Andělské Hory. Stále pod tratí přicházíme do areálu bývalé elektrárny. Konečně zde jsme se dozvěděli, že ten opravený skoro zámeček patřil majiteli zdejší elektrárny. To už jsme v kolonii domků, kde bydleli dělníci . První a poslední kontrola naší nejkratší trasy, byla pod železničním mostem přes Nisu.

Dali jsme si čaje dosytosti a přitom obdivovali unikátní přemostění řeky pomocí lanovky. Po loňské povodni, kdy voda vzala lávku, ji postavil arch. Martin Rajnyš.

Sice se na ní předvedli i vandalové, kteří ukradli lano i kladku, ale do týdne bylo vše opraveno a vše funguje .

Pomahali jsme táhnout klec za procházející lano a tak jsme se přepravili vlastní silou na druhý břeh.

Zde jsme si udělali malou odbočku na zříceninu hradu Hamrštejn. Kvůli husitům jej v r.1455 zbořili Lužičané a teprve dnes se jej kdosi snaží opravit. Jedna věžička je totiž úplně podhrabaná a tak je zajištěna před zřícením.

Traversem úbočí Ovčí Hory se šlo pěkně. Občas výhled do údolí i na kostelík P. Marie Sněžné.Pro další pochdníky stavíme dva sněhuláky u cesty.

Jak se tak blížila Chrastava, zjistili jsme, že bychom mohli jet domů o vlak dřív a svezli bychom se vlakem německých drah. Tak se v cíli moc nezdržujeme, razítkujeme si zápisníky, vyzvedáváme účastenské diplomy a perníčky, čaj a trubičky. Licho si dává do nosu a objednává klobásu. Prošli jsme si ještě náměstí, ale už jsme nestihli podívat se ke kostelu a na to jak tam voda odnesla ten secesní kovový most přes Jeřici.

Nasčítali jsme si 12 km a domů jsme se dostali v 15 h.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář