Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.4.2012 vnitřní jablonecký okruh.

1. 4. 2012

Zrovna na apríla v neděli jsme si vyrazili do Jablonce, projít si nejzajímavější část nového turistického okruhu, zvaného vnitřní. Je značen modrým a bílým trojůhelníkem a vede na kratší trase po mnoha zajímavostech města.   Počasí bylo vskutku aprílové. Chvíli vánice a hned zase sluníčko. Potěšilo nás, že jsme měli průvodce Žraloka, který se do části Jablonce odstěhoval a tím skončila jeho účast na výletech s oddílem. Kontakt ale neztratil a dnes s námi šel. Z Tanvaldu nás vlakem přijelo pět : Pipin, Rampouch, Capuccino, Bumlásek a Joe.

Sešli jsme od nádraží k Tyršovým sadům a přečetli si o historii tohoto parku. Nejzajímavější byla ta informace, že kámen z něhož je postaven pomník obětem I. sv. války, byl vytěžen na Jizerce. Dokonce prý vede pomníkem plynové potrubí, které umožňovalo, aby navrchu hořel oheň. Přešli jsme rušnou silnici a zastavili se u panelu kde byl popisován rozvoj dopravy v jablonci. Zaujal nás však keř vrbových prutů a my si vzpoměli, že budou velikonoce.  Nařezali jsme si tedy na dvě pomlásky a Rampouch s Capuccinem si je upletli aniž by se spletli. Odbočili jsme si z trasy, abychom se podívali na pověstmi opředený balvan. Ten překážel při stavbě silnice na Prahu a tak jej  dva mecenáši okrašlovacího spolku koupii a nechali odsunout o dvacet metrů stranou. To bylo v roce 1904 a na konci naší cesty si to pamatoval jediný Bumlásek. Pod Petřínem jsme si prohlédli arboretum, kde převládaly hlavně Buky a Kleny. Od Petřína byla krásná vyhlídka na Jablonec před pozadím jizerských hor. A už jsme na Vrkoslavicích a čteme si o parku a obracení pomníku. Na skalní vyhlídce Šnuppstein u Dobré Vody jsme posvačili a popovídali si o geologické minulosti jizerských hor. Další zastávka byla u Čertova kamene. Je to opravdu zajímavé seskupení balvanů, které podpírají ohromný kámen.

Prošli jsme pomocí Žralokovy navigace Vrkoslavicemi a zastavili se u pomníku na pamět zázraku, kde skupina dětí odběhla od stromu  právě ve chvíli, když do něj udeřil blesk. 

U pivovarských rybníků se s námi rozloučil Žralok, který to má do Kokonína blíž.  My sešli strmou Kokonínskou ulicí kolem stožáru mobilních operátorů k zastávce Jablonec Centrum a v 15 h. jsme už byli v Tanvaldě. Ušli jsme pouhých osm kilometrů ale zajímavých.