Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie oddílu od roku 1968

12. 12. 2007

Ve středu 18.dubna 1968 se na Terezínce sešlo 14 chlapců, kteří nebyli pohodlní a vyrazili z města takovou dálku. Byl to dobrý začátek. Zahráli jsme si několik her a ještě ve městě jsme se nemohli rozejít a tak někteří šli na průzkum protileteckého krytu .
Jména ? : Mirek Doubek
                   Olda Špitál
                   Jarda Dvořák
                   Pepa Kabelka
                   Pavel Endler  
                   Vláďa Endler
                  Jarda Tafat
                   Honza Říha
                   Mirek Strnad
                   Mirek Šestka
                   Kája Průšek
                   Vašek Slavík
                   Vláďa Peml
                a Vláďa Fejfar
Protože naše výlety a táboření kluky zaujalo a postupně se k nám přidali i jejich sourozenci a na konci roku jsme měli 24 členů.
Ještě jednou jsme se sešli na Terezínce, ale pak jsme vymýšleli kde blíž by bylo místo našich setkání. To už jsme plnili podmínky pro splnění podmínek členství. Rozhodnutí padlo na vyhlídkovou skálu Tvarůžek a tam jsme zkoušeli , všechny ty dovednosti. Jednou v květnu, za vytrvalého deště jsme tam tak stáli pod deštníky, když tu šel kolem Láďa Čermák a nabídl nám starý barák vysoko nad Šumburkem. Prý už tu sjezdovku zrušili a starají se jen o Popelnickou stráň s novou chalupou.
To bylo nadšení. Hned jsme si tu novou klubovny šli prohlédnout a plánovali, co vše zde uděláme.
Klubovna nám vydržela do roku 1971, potom  ji odkoupil soukromník, na stálé bydlení a my se museli honem stěhovat. Postupně získaný nábytek a židle jsme odvozili do "Břízek", kde stály dvě dřevěné boudy. Přežili jsme tam jednu zimu.
Po táboře na Blatném potoce v roce 1972, jsme již auto s podsadami a tábornickým materiálem skládali u depa bobové dráhy.  Bobisté, kteří nám tuto klubovnu zapůjčili, ji však na dva zimní měsíce potřebovali, jako zázemí pro závodníky a brigádníky na úpravu ledového koryta tratě.  Zbytek roku patřila nám. Její poloha byla příznivá pro blízkost lesa na hry v terénu. Po roce 1986 nás bylo přes šedesát a tak jsme oddíl museli rozdělit na tři menší :
  TOM 2101         Zálesák      vedla "Teta"

  TOM 2102    Eldorádo s náčelníky   "Ségra, Tlapka, Prosílek a Martin"

 TOM 2103 Modrá Hvězda pod vedením "Johna a Pedra"

  Jinak :Lidmila Hlaváčková, Ivana a Petr Hubkovi,  Libor Urbánek, Martin Švec a Ota a Zdeněk  Sovinovi.                   Joe připravoval společné akce, vedl evidenci členů, výkonnostní třídy, zápočtové cesty a vypomáhal, když někdy někdo z  vedoucích nepřišel.          Klubovna na Bobovce, byla obsazena téměř každý den v týdnu.    "Eldorádo" bylo vedeno tvrdě trampsky, na což malí členové nestačili a "vedoucí" jezdili ven sami.  Suploval tam tedy Joe za vydatné pomoci syna "Jezevčíka" a Martina Křížka "Žíži".

V ten čas jsme měli pěkné úspěchy v TZM, kde naši členové : Pýchavka, Slza, Kudyleza a Vochomůrka získali mistrovské tituly.           V roce 1988 jsme uvítali nabídku MNV a získali domek u rozvodny, jako úplně vlastní klubovnu, kde měl každý oddíl svoji místnost.  Byla nám však pro tři oddíly malá.    Například Modrá Hvězda zahajovala svoji schůzku venku a když zasedali uvnitř, museli vyhodit židle a stát kolem stolu.   Rozhodli jsme se domek přestavět, čehož se s elánem ujmul předseda, tehdy odboru turistiky  TJ Jiskra Tanvald, Evžen Hlaváček.  Sehnal dotace. materiál a neúnavně táhl stavbu, kde se pilně hemžili malí tomíci, dovedl ke zdárnému dokončení.  V čas budování se oddíl opravdu stmelil, ale pak odešla "Modrá Hvězda" a stala se skautským oddílem, "Teta" začala podnikat a oddíl se spojil s "Dvojkou", opět pod názvem "Zálesák"                                                  Pořádali jsme tradiční "Cestu lesem pohádek",oblastní, ale i národní kolo TZM, dokonce i dobře hodnocený zimní sraz TOM České republiky, turistický pochod "Tanvaldské kopce"  a dálkovou jízdu "JizerskéTisícovky".                                                                                                            
Po roce  2006 nastala krize nezájmu o nabídku nejzajímavějších akcí a stěží jsme obsazovali  kontroly našich akcí. Noví členové prostě nebyli.    

  Současný stav je 14 dětí a téměř polovina jich je ze šumburského sídliště....Stav v roce 2005

V roce 2013, kdy si připomeneme 45 výročí, máme 26 registrovaných členů a to se k nám na jaro další chystají.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Náhoda mne přivedla

(Miky, 16. 5. 2013 18:32)

na Vaše stránky. Moc pěkné! Musím se tu ještě párkrát
r otočit. Pozdravuju Joeho a všem ať to dobře šlape. Miky z Modré hvězdy (Jilemnice)

Joe

(Petr (Provázek), 18. 4. 2013 9:11)

Smekám sombrero, krom udělování různých řádů by Joea (čti Joea) měla začít zkoumat NASA protože jeho nasazení a výdrž není z téhle planety. Pokud mi to časově vyjde zastavím se 27.4. Zdraví Provazisko

...to to letí

(Hynek (Bobr) , 16. 9. 2011 14:44)

Sakra, to je ale let a jak hrozně to letí, ale je úžasný, že TOM Zálesák pořád existuje. ...tak ať se daří i dál.

Kdo jsi ?

(Joe (čti Joe), 27. 6. 2008 6:07)

Proč nám píšeš hezká stránka se "s" ?

aaddrriiaann

(adrian, 26. 6. 2008 14:07)

heská stránka